27 Ekim 2016 Perşembe

Katı yakıtlı sıcak hava kazanı

Katı yakıtlı sıcak hava üflemeli sobaya ihtiyacım olunca ihtiyacımı karşılayacak bir tipte soba bulamadım dolayısıyla kendim sistemime uygun tipte bir soba yapmaya karar verdim, kararı verirken fanlı mı yoksa termostatlı mı yapayım hangisinden en iyi randımanlı bir sonuç alırım arasında kararsız kaldım ve sonuç olarak termostatlı da karar verdim, çalışma şekli olarak ve benim sistemime en uygunu olacağına karar verip sobanın planını yapıp uygulamaya koyuldum.
Önce uygun ve her zaman bulabileceğim bir ızgara aradım buldum.


Ve bu ızgaraya göre yakıt haznesini hazırlamaya koyuldum, 5 ml saçtan uygun ölçülere getirilip kaynakladım. bitmek üzere.


Yakıt haznesini hazırladıktan sonra sıcak havayı elde edeceğimiz boruları  kaynatıp orta hazneyi hazırladım. Katı yakıtın yanacağı (ızgara) hazneyi yerleştirdim,  Bizim amacımız enerjinin tümünü kullanmak yakıttan elde edilen ısıyı (enerji) tamamını sisteme sokmak dışarıya hiç enerji kaçırmamak.
Isıyı alacağımız bölmeyi  çift cidarla kapladık yani haznenin dış ısısınıda aldık,  Isıyı kaybetmemesi için etrafına izocamı monda ettik , kapılarını yaptık, alt küllük  kapısına hava girişini sağlaması için termostat kontrollü kapak yaptık.

   Dış boyasını da yaparak yerine montaja başladık, fan bağlantısı ve termostat bağlantısı kaldı.
Nihayet sıcak hava kazanımızı bitirdik , zincir termostat kontrollü denememiz de  ısı kontrolünü tam sağlayamadığını gördük ve klepeli fan kontrolüyle hava girişini tamamıyla açıp kapayarak  ısı kontrolünü tam sağladık,  kurutmaya bağladık denemelerimizi yaptık istediğimiz ısı değerlerini dijital termostat fan sayesinde kontrol edebiliyoruz. 
               

Hiç yorum yok: